Kamere smanjuju konflikte: Policija mnogo očekuje od uvođenja snimača na policijskim uniformama

Korišćenje šest “body” kamera koje je policija nabavila 2019. godine toj službi pomoglo je u dobijanju brojnih smjernica za efikasniji rad, ali one su funkcionisale isključivo kao dio pilot projekta video nadzora javnih površina u Podgorici, Budvi i Baru.

Tako su iz Uprave policije odgovorili na pitanja Vijesti – koliko su puta do sada te kamere korišćene i ko ih koristi.

Pitanja su uslijedila nakon što je iz Ministarstva unutrašnjih poslova nedavno saopšteno da njihova delegacija boravi u studijskoj posjeti Policiji Malte, gdje razmjenjuju iskustava i upoznaju se sa opremom i procedurom realizacije opremanja policijskih službenika “body” kamerama.

“Uprava policije posjeduje šest ‘body’ kamera koje su nabavljene 2019. godine, a koje su bile dio pilot projekta video nadzora javnih površina u Podgorici, Budvi i Baru. Njihov je glavni cilj bio testiranje funkcionalnosti kamera i identifikacija specifičnih potreba za dalju implementaciju. Nabavka je obuhvatala samo šest kamera za ovu primjenu, što jasno ukazuje na to da je cilj bio isključivo testiranje, a ne dugoročna implementacija ili kompletno pokrivanje potrebe za kamerama”, saopšteno je iz UP kojom rukovodi Zoran Brđanin.

Navode da se te kamere od okončanja pilot projekta više ne koriste.

Tvrde da je nabavka navedenih šest kamera omogućila Upravi policije testiranje u realnim uslovima, kako bi se utvrdile tehničke i operativne specifikacije koje su potrebne za buduću širu primjenu.

“Ove kamere su korišćene za prepoznavanje ključnih funkcionalnosti koje su potrebne za efektivniji rad, kao što su stabilnost, pouzdanost, kvalitet snimanja i druge tehničke karakteristike. Takođe, značajna su bila i saznanja o reakcijama građana, kako su građani prihvatili ovu novinu u radu policije. Dakle, riječ je o kratkotrajnom projektu sa malim brojem kamera i njihovih korisnika, što je za današnje potrebe nedovoljno za rad. Od 2019. godine do danas došlo je do značajnih unapređenja u tehnologiji kamera. Novije kamere imaju bolju rezoluciju, šire vidno polje, poboljšanu stabilizaciju slike, naprednije funkcije za noćno snimanje, kao i duže trajanje baterije i veću otpornost na vremenske uslove”.

Dodaju da širenje i puna primjena sistema zahtijeva nabavku sistema i kamera kako bi se obuhvatile sve operativne potrebe prepoznate nakon perioda testiranja, sa ustanovljenim konkretnim funkcionalnostima koje su neophodne za širu i dugoročnu upotrebu u prepoznatim scenarijima.

“Uprava policije je sada otpočela sa razmjenom iskustava i upoznavanja sa opremom i samom procedurom realizacije opremanja policijskih službenika tzv. ‘body’ kamerama u skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima, Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, te u skladu sa preporukama Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT), čije ispunjavanje predstavlja važan preduslov za pristup Crne Gore Evropskoj uniji. Upotreba ‘body’ kamera obezbjeđuje transparentnost i odgovornost u radu policije, a zabilježeni materijali mogu poslužiti kao dokaz u slučaju spornih situacija”.

Konstatuju da uvođenjem tog sistema Uprava policije želi da doprinese većem povjerenju javnosti u rad policije i značajnom smanjenju eventualnih konflikata između građana i policijskih službenika.

“Primarni cilj implementacije sistema ‘body’ kamera u narednom periodu jeste zaštita ustavnih prava i slobode građana prilikom primjene policijskih ovlašćenja, ali i zaštita policijskih službenika od neutemeljenih prijava povrede službene dužnosti i zloupotrebe ili nesrazmjerne primjene ovlašćenja”, navode iz te institucije.

Za početak neophodno 500 kamera

Iz Uprave policije tvrde da je danas neophodan mnogo veći broj kamera i savremene prateće opreme za konkretan i kvalitetan rad na terenu.

“Primjera radi, Policija Malte za svojih oko 2.000 službenika je u početnoj fazi nabavila 500 ‘body’ kamera sa pratećom opremom i uslugama čija je vrijednost bila milion eura, te bi u cilju uspješnog funkcionisanja ovog sistema Upravi policije za početak bila potrebna slična količina ‘body’ kamera sa pratećom opremom i uslugama”.

Objašnjavaju da je potrebno obaviti kvalitetne analize kako bi se sproveo sistem audio-vizuelnog snimanja službenih radnji policijskih službenika, shodno potrebama Uprave policije:

“I da se obezbijede tehničke, pravne i druge osnove za funkcionisanje tog sistema, zbog čega je između ostalog delegacija Uprave policije realizovala službenu posjetu Policiji Malte, koja oko četiri godine uspješno implementira ovaj sistem sa pozitivnim rezultatima. Taj je sistem doprinio značajnom smanjenju slučajeva nezakonitog postupanja od strane policije, a sa druge strane doprinio je znatnom smanjenju broja napada, ometanja i omalovažavanja usmjerenih prema policijskim službenicima, u procentu od oko 35 odsto”.

foto: Uprava policije

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA