Jovanić može da putuje, policiji mora da se javi

Podgorički Viši sud je krajem avgusta ove godine donio rješenje kojim je bivšem predsjedniku Privrednog suda Blažu Jovaniću ukinuta mjera nadzora – zabrana napuštanja boravišta.

Imajući u vidu ukidanje pomenute mjere i činjenicu da mu pasoš nije oduzet, Jovanić je sada slobodan građanin čije kretanje nije ograničeno iako je još uvijek u toku sudski postupak po optužnici SDT-a protiv njega, 11 fizičkih i četiri pravna lica.

Jovanić je, prema odluci suda, u narednom periodu jedino u obavezi da se jednom mjesečno javlja Upravi policije i ta mjera nadzora je na snazi do dalje odluke.

– Dana 27.8. prema Blažu Jovaniću je ukinuta mjera nadzora zabrana napuštanja boravišta, dok je istim rješenjem poslednji put produžena mjera nadzora obaveza povremenog javljanja Upravi policije jednom mjesečno, saopšteno je „Danu“ iz Višeg suda.

Jovanić se tereti da je u više navrata zloupotrijebio službeni položaj u osam stečajnih postupaka i da je uz pomoć pripadnika kriminalne organizacije, među kojima su stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje u stečajnim postupcima, nezakonito oštetio osam kompanija za više stotina hiljada eura.

Optužnica je podignuta i protiv stečajnih upravnika Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Dejana Golubovića, Sretena Mrvaljevića, ali i Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Danijele i Dušana Lakovića i preduzeća „Titan security“, „Securitas Montenegro“ Podgorica, „Top force system“ Nikšić i „Ogimar MNE“ Podgorica.

Jovaniću se, između ostalog, stavlja na teret da je, tokom 2015. godine, organizovao kriminalnu organizaciju koja je djelovala na teritoriji Crne Gore, čiji članovi su postali ostala okrivljena fizička i pravna lica i više drugih, za sada nepoznatih lica, čiji je cilj vršenje krivičnih djela zloupotreba službenog položaja radi sticanja nezakonite dobiti.

Prema navodima optužnice, djelovanje kriminalne organizacije planirano je za neograničeni vremenski period i zasnovano na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova, pri čemu je svaki od njih imao unaprijed određeni zadatak ili ulogu. U djelovanju kriminalne organizacije su se koristile privredne i poslovne strukture i postojao je njen uticaj na sudsku vlast i druge važne društvene i ekonomske činioce.

Jovaniću se optužnicom stavlja na teret i da je, kao predsjednik Privrednog suda Crne Gore, u martu 2016. godine, zaključenjem memoranduma o saradnji sa okrivljenim pravnim licem „Ogimar MNE“, suprotno Zakonu o stečaju, zloupotrijebio svoj službeni položaj, nepotrebno uvećao troškove stečajnog postupka koji su isplaćeni iz budžeta suda, a okrivljenom pravnom licu pribavio imovinsku korist.

Sloboda plaćena nekretninama porodice i prijatelja

Sud je Jovaniću krajem prošle godine prihvatio jemstvo od 768 hiljada eura u nekretninama, ali je njegov izlazak iz pritvora bio uslovljen reorganizacijom Uprave prihoda i carina, zbog čega nije bilo moguće upisati hipoteku na nekretnine kojima su porodica i prijatelji garantovali slobodu.

Jovanić je bio u pritvoru od 9. maja 2022. godine, kada je uhapšen kao osumnjičeni za stvaranja kriminalne organizacije i zloupotrebu položaja u stečajnim postupcima. Iz pritvora je izašao 5. januara ove godine.

Foto: Srđa Boljević/Vijesti

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA