Fali čuvara, ali i novca za novi zatvor

Broj zaposlenih u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija nije dovoljan da se uspješno realizuju svi zadaci iz nadležnosti izvršenja krivičnih sankcija, ali ni ostali koji su planirani, piše u Izvještaju o radu te Uprave za prošlu godinu, u kom je objašnjeno da su kraj prošle godine dočekali je sa 442 zaposlena, iako je sistematizovanih radnih mjesta za trećinu više, odnosno 661.

“Tokom godine broj izvršilaca je varirao, radni odnos je prestao za 48 izvršioca, od čega za 44 izvršilaca shodno zakonskoj odredbi za prestanak radnog odnosa radi ostvarivanja prava na penziju, da bi na kraju izvještajne godine broj izvršilaca iznosio 442. Ovaj broj izvršilaca nije dovoljan da bi se realizovali zadaci Uprave za izvršenje krivičnih sankcija iz nadležnosti izvršenja krivičnih sankcija, te planirani PPCG EU, Akcionim planom za Pregovaračko poglavlje 23 pravosuđe i temeljna prava, Strategijom za izvršenje krivičnih sankcija (2023-2026), preporukama Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT), preporukama Zaštitnika ljudskih prava i sloboda i NPM, kao i drugi poslovi koji su joj određeni u nadležnost”, piše u Izvještaju o radu te Uprave za 2023. godinu.

U tom dokumentu piše da je, zbog poboljšanja uslova boravka zatvorenika, izvršena adaptacija smještajnih kapaciteta, uključujući izgradnju novog objekta za zdravstvenu zaštitu u Istražnom zatvoru Podgorica, čime su smještajni kapaciteti povećani za 70 mjesta. Takođe, uveden je novi sistem telefonskih govornica za komunikaciju zatvorenika sa porodicama.

Uz podršku EU-IPA projekta, započeta je izgradnja četiri nova objekta u kompleksu UIKS-a, uključujući specijalnu zdravstvenu ustanovu, multifunkcionalni objekat, zatvor otvorenog tipa i novu prijavnicu.

Zaduženje za zatvor u Mojkovcu

Projekat izgradnje zatvora za sjevernu regiju Crne Gore u Mojkovcu finansiran je bespovratnim sredstvima od 1,2 miliona eura, a u Izvještaju najavljuju da će se za završetak tog projekta država zadužiti do 15.000.000 eura.

“Članom 11 i 14 Zakona o budžetu Crne Gore za 2023. godinu (“Službeni list CG”, br. 152/22 i 106/23) propisano je da će se Država Crna Gora zadužiti kod Banke za razvoj Savjeta Evrope (CEB), za potrebe Ministarstva pravde za izgradnju kapitalnog objekta – Zatvor u Mojkovcu, u iznosu do 15.000.000,00 eura. U toku je revizija glavnog projekta izgradnja zatvora za sjevernu regiju Crne Gore u opštini Mojkovac, kao i aktivnosti na izradi, reviziji odnosno implementaciji drugih povezanih projekata (trafostanica, hidrotehničke infrastrukture – vodovodne infrastrukture, pristupni put, itsl)”, piše u tom dokumentu.

Iz UIKS-a ističu da je prošle godine posebna pažnja posvećena obuci zatvorskog osoblja, što je ključno za dalju reformu zatvorskog sistema i dostizanje nacionalnih i međunarodnih standarda.

“U cilju ispunjavanja preporuka datih od Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT), Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Sektor za stručno osposobljavanje i usavršavanje službenika je u 2023. godini realizovao niz obuka u cilju ispunjavanja prethodno navedenih zadataka čemu je doprinio značajan napredak u podizanju kompetencija zatvorskog osoblja”, piše u Izvještaju.

Navode i da su u cilju poboljšanja zdravstvene zaštite zatvorenika, nabavili osnovnu i naprednu medicinsku opremu, zaposlili ljekara opšte prakse i angažovali tri medicinska tehničara, a da su kao konsultanti angažovani specijalisti iz različitih oblasti medicine.

U tom dokumentu ističu da su nabavili novu opremu za službenike obezbjeđenja, uključujući uniforme, sigurnosnu opremu, video nadzor i vozila za posebne namjene, ali da su posebnu pažnju posvetili i resocijalizaciji i rehabilitaciji zatvorenika.

Zatvorenici radili

Dodaju da su početkom prošle godine sklopili nekoliko ugovora koji su omogućili unapređenje kapaciteta za radno-okupacionu terapiju zatvorenika i obučavanje za određene poslove – izradu nakita, suvenira, parkovskog mobilijara…

“Po tom osnovu, broj radno angažovanih zatvorenika je varirao, pa je u prvoj polovini godine bilo radno angažovano osam zatvorenika od čega četiri osuđenika iz ‘F paviljona’ i četiri osuđenice iz Odjeljenja za žene, a u drugoj polovini godine bilo je radno angažovano dvije do četiri osuđenice iz Odjeljenja za žene”, piše u dijelu u kom je izvještaj o saradnji sa firmom za koju su zatvorenici izrađivali nakit i suvenire…

Objašnjeno je da je 12 zatvorenika učestvovalo u izradi parkovskog mobilijara za Opštinu Danilovgrad, čime su razvijali osjećaj odgovornosti i inicijativu za reintegraciju u društvo.

Pohvalili su se da su potpisali memorandum o razumijevanju sa njemačkom nevladinom organizacijom “Help-Hilfe zür Selbsthilfe”, te da je cilj te saradnje proširenje radnih aktivnosti za zatvorenike i njihova uspješna rehabilitacija i reintegracija kroz radnu terapiju.

Zahvaljujući njima UIKS je dobio donaciju za stolarsko-bravarsku radionicu, uključujući sitan alat, mašinu za savijanje lima i mašinu za obradu drveta za izradu duboreza, a organizovana je i obuka za 12 zatvorenika koji su stekli zvanja pomoćni varilac i pomoćni stolar, a nakon uspješno položenog ispita dobili su sertifikate.

Foto: Boris Pejović/Vijesti

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA