Advokat, Kovač i Abazović nisu ni saslušani u vezi sa pismom Do Kvona

Iako je u susret vanrednim parlamentarnim izborima 11. juna glavna tema bilo pismo koje je južnokorejski državljanin Do Kvon iz spuškog zatvora uputio na adrese glavnog specijalnog tužioca, premijera i ministra pravde, navodno otkrivajući svoje poslovne veze sa jednim od lidera Pokreta Evropa sad Milojkom Spajićem, dva mjeseca kasnije kao da su svi zaboravili na tu priču. Do Kvon, poznatiji kao kralj kriptovaluta, i dalje je u zatvoru u Spužu, a Spajić je mandatar za sastav 44. Vlade Crne Gore. Oni koji su uoči parlamentarnih izbora bili najglasniji u pozivima da glavni specijalni tužilac reaguje i da Specijalno tužilaštvo ispita veze Spajića i Do Kvona, sada ćute o toj temi u susret pregovorima o novoj vladi. Treba očekivati da će neki od njih ponovo otvoriti tu temu ukoliko ne budu dio nove izvršne vlasti. Ipak, zasad, vlada muk.

O pomenutoj temi nema nikakvih informacija ni iz SDT-a, iako je glavni specijalni tužilac Vladimir Novović u junu izjavio da je tužilaštvo formiralo dva predmeta koji se odnose na optužbe premijera Dritana Abazovića o Spajićevim navodnim poslovnim vezama sa Do Kvonom, koga SAD i Južna Koreja potražuju zbog prevare teške 40 milijardi dolara na kripto-tržištu.

– SDT ima dva predmeta povodom ovog pitanja i kontinuirano preduzima radnje i u jednom i u drugom predmetu. To je sve što mogu da kažem – kazao je Novović u junu.

Specijalno državno tužilaštvo odbilo je da odgovori na pitanja „Dana“ o ovom slučaju, koja smo im, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama, uputili 19. jula.

Zanimalo nas je u kojoj fazi se nalazi predmet koji je formiran povodom pisma koje je pritvorenik Do Kvon uputio SDT-u, ministru pravde i Vladi i koje radnje je tužilaštvo preduzelo u tom slučaju. Pitali smo i da li je saslušan Milojko Spajić, kao i da li je izvršena provjera Do Kvonovog laptopa.

– Članom 203a stav 3 Zakonika o krivičnom postupku propisano je ko ima pravo na uvid u spise predmeta, a to su osumnjičeni, odnosno okrivljeni i branilac, pa imajući u vidu ove odredbe, u vezi sa odredbom čl.29 st. 1 tač.3 u vezi čl. 14 st.1 tač.3 alineje 3 i 4 Zakona o slobodnom pristupu informacijama, kojim je propisano da se zahtjev za slobodan pristup informacijama može odbiti radi zaštite od objelodanjivanja podataka koji se odnose na sadržinu preduzetih radnji u pretkrivičnom i krivičnom postupku i dokaze prikupljene izviđajem, osnovano je da se u ovom trenutku ograniči pristup traženim informacijama. S prednjim je u vezi i odredba čl. 135 st.3 Zakona o državnom tužilaštvu kojom se propisuje da se informacije koje bi mogle uticati na vođenje postupka ne mogu učiniti dostupnim javnosti – naveli su iz Specijalnog državnog tužilaštva, obrazlažući odluku da ne dostave odgovore na pitanja koja smo im uputili.

Uputili su nas da se na njihovu odluku možemo žaliti Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama u roku od 15 dana od dana prijema rješenja.

Do Kvon je pismo koje je proslijedio iz spuškog zatvora adresirao na GST-a Vladimira Novovića, premijera Dritana Abazovića i ministra pravde Marka Kovača.

Prema nezvaničnim saznanjima našeg lista, SDT nije pozivalo Abazovića i Kovača da daju izjavu na okolnosti Do Kvonovog pisma, uprkos činjenici da je premijer iznosio u javnost i neke detalje u vezi sa tim slučajem. Kako saznajemo, ni sada već bivši Do Kvonov advokat Branko Anđelić nije pozivan u tužilaštvo da se izjasni o pomenutoj temi.

Iz Pokreta Evropa sad su u jeku afere saopštili da su pismo Do Kvona pisali njegov advokat Branko Anđelić i glavni inspektor u Agenciji za nacionalnu bezbjednost Artan Kurti, uz tvrdnju da su to učinili po instrukcijama premijera Dritana Abazovića.

– Anđelić i Kurti su više puta tajno posjećivali Do Kvona u pritvoru kako bi ga natjerali da potpiše sadržaj pisma u kom se, po naredbi Abazovića, dovodi u vezu sa Spajićem, u zamjenu za branjenje sa slobode, što bi mu dalo šansu da pokuša bjekstvo – saopšteno je tada iz PES-a.

Funkcioner PES-a Andrej Milović kazao je tada da iza svega stoje „Spajićevi politički oponenti i jedan advokat kotorskih kriminalnih klanova“, kome je, kako je ustvrdio, zauzvrat obećano mjesto ministra pravde.

Odgovarajući na optužbe Milovića, Anđelić je tada za „Vijesti“ izjavio da je dobio dokumenta o poslovnim odnosima Spajića i Do Kvona. Kazao je i da je sporno pismo u cjelosti rukom napisao Do Kvon i da mu nije donesena gotova izjava da je potpiše.

Do Kvon je uhapšen krajem marta na podgoričkom aerodromu, nakon čega je, zajedno sa svojim poslovnim partnerom Hond Čan Junom, optužen za falsifikovanje isprava.

U Južnoj Koreji je u septembru prošle godine izdat nalog za njegovo hapšenje. Ministar policije Filip Adžić je 23. maja rekao da Do Kona, osim Južne Koreje, potražuju i SAD i Singapur.

Još nije donijeta odluka o žalbi na presudu

Do Kvon i njegov poslovni partner osuđeni su u junu u Osnovnom sudu u Podgorici na po četiri mjeseca zatvora zbog falsifikovanja putnih isprava. Njima je, nakon presude, uprkos činjenici da je bilo prihvaćeno jemstvo od po 400.000 da se brane sa slobode, određen ekstradicioni pritvor jer njihovo izručenje traže Južna Koreja i Amerika.

Sud još nije donio odluku o žalbi na presudu državljanima Južne Koreje.

– Nije donijeta odluka po žalbi u predmetu protiv okrivljenih Chang Joo Han i Kwon Do Hyeon – saopštila je za „Dan“ Ivana Becić, sudija portparol Osnovnog suda u Podgorici.

Foto: Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA